قیمت فروش تیتانیوم گریدTitanium Grade 5 - Ti 6Al-4V - 5 بروز رسانی: شنبه 12 اسفند 1402
کد کالا آلیاژ شرح کالا گرید استاندارد شکل سایز و ابعاد کشور کارخانه وزن واحد واحد قیمت
(تومان/کیلوگرم)
زمان ارسال
Ti03022 تیتانیوم میلگرد تیتانیوم آلیاژی گرید 5 قطر 200 میلیمتر گرید5 ASTM B265 میلگرد 6000×200 ایتالیا TIFAST کیلوگرم تماس بگیرید تحویل دو -سه ماهه
Ti03021 تیتانیوم میلگرد تیتانیوم آلیاژی گرید 5 قطر 150 میلیمتر گرید5 ASTM B265 میلگرد 6000×150 آلمان HERMITH کیلوگرم تماس بگیرید تحویل دو -سه ماهه
Ti03020 تیتانیوم میلگرد تیتانیوم آلیاژی گرید 5 قطر 100 میلیمتر گرید5 ASTM B265 میلگرد 6000×100 آلمان LCMA کیلوگرم تماس بگیرید تحویل دو -سه ماهه
Ti03019 تیتانیوم میلگرد تیتانیوم آلیاژی گرید 5 قطر 60 میلیمتر گرید5 ASTM B265 میلگرد 6000×60 آلمان HERMITH کیلوگرم تماس بگیرید تحویل دو -سه ماهه
Ti03018 تیتانیوم میلگرد تیتانیوم آلیاژی گرید 5 قطر 20 میلیمتر گرید5 ASTM B265 میلگرد 6000×20 ایتالیا TIFAST کیلوگرم تماس بگیرید تحویل دو -سه ماهه

تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 64 - تیتانیوم Ti 6Al-4V - تیتانیوم Ti Gr5

پرکاربردترین و نیز متداول‌ترین آلیاژ تیتانیوم آلفا-بتا است. این آلیاژ قابل ریخته‌گری است و به صورت ریختگی در محصولات ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل کارشده این آلیاژ در هوا و فضا، پزشکی و دیگر کاربردها جایی که استحکام متوسط، نسبت استحکام به وزن خوب و خواص خوردگی مطلوب مورد نیاز است مورد استفاده قرار می‌گیرد، که ترکیببی از استحکام بالا و تافنس را ارائه می‌دهد. تیتانیوم گرید 5 دارای خواص جوشکاری و ساخت خوبی است همچنین دارای قابلیت عملیات حرارتی و جوشکاری و فورج و کاربردهای متنوع دارد.

ترکیب شیمیایی تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V)

Hydrogen
H
0/0125
Nitrogen
N
0/05
Carbon
C
0/10
Oxygen
O
0/20
Iron
Fe
0/30
Vanadium
V
3/50-4/50
Aluminium
Al
5/50-6/75
Titanium
Ti
Balance
 

خواص مکانیکی تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V)

سختی (HV) مدول الاستیک (GPa) درصد تغییر طول در 50 میلی‌متر (2 اینچ) استحکام تسلیم (MPa) استحکام کششی (MPa)
330-390 114 18 910 1000

خواص فیزیکی تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V)

چگالی تیتانیوم Ti-Gr5 (g/cm3) مقاومت الکتریکی (cm/Ωµ) نقطه ذوب (ºC) (J/mol.°C) ظرفیت گرمایی ویژه
4/42      

خواص خوردگی تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V)

تیزاب سلطانی هیدروژن سولفید
(H2S)
اسید فرمیک
(HCOOH)
اسید استیک
(CH3COOH)
کلر
(-Cl)
آب دریا
(3/5%NaCl)
اسید نیتریک
(HNO3)
اسید فسفریک
(H3PO4)
اسید هیدروفلوئوریک
(HF)
اسید هیدروکلریک
(HCl)
اسید سولفوریک
(H2SO4)
خیلی خوب خیلی خوب
  

خواص حرارتی و اکسیداسیون تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V)

حداکثر دمای کاری تیتانیوم ºC ،Gr5 ضريب هدايت حرارتی تیتانیوم Gr5، W/m.K ضریب انبساط حرارتی،  °C /
پیوسته
--
ناپیوسته
300
6/6  

استانداردهای تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V) 

نام‌های دیگر ASTM AMS UNS EN Chemical Designation EN Numeric Designation
(DIN)
AISI
Ti64
Ti-6Al-4V 
     R56200
R56400
(Titan Grade 5 (6Al-4V 3.7164  

ویژگی‌های کلیدی تیتانیوم گرید5 (تیتانیوم Ti 6Al-4V)

 • استحکام بالا
 • آلياژهای آلفا-بتا بهترين خواص مكانيكی را بين آلياژهای تيتانيوم دارد
 • قابليت افزايش استحكام به وسيله انجام عمليات حرارتی
 • قابليت انجام عمليات حرارتی كمتر نسبت به آلياژهای تكفاز بتا
 • قابليت جوشكاری ضعيف به دليل وجود ريز ساختار دوفازی
آلیاژ تیتانیوم گرید 5 یا  Ti-6Al-4V پرکاربردترین گرید آلیاژ تیتانیوم است. این آلیاژ متشکل از دو فاز آلفا + بتا می‌باشد. در آلیاژ Ti grade 5، آلومینیوم در پایدارسازی فاز آلفا و وانادایوم در پایدارسازی فاز بتا موثر است. آلیاژ تیتانیوم گرید 5، استحکام بالایی دارد و می‌تواند از دماهای برودتی تا دماهای حدود 427 درجه سانتی‌گراد (800 درجه فارنهایت) مورد استفاده قرار بگیرد. به منظور استفاده از آلیاژ Ti-6Al-4V در کاربردهای مختلف، این ماده باید در شرایط عملیات حرارتی آنیل و شرایط عملیات حرارتی انحلالی و پیرسختی باشد.
 ساخت آلیاژ Ti grade 5 با روش‌هایی همچون ذوب اولیه توسط قوس خلأ (VAR)، پرتو الکترونی و PAM یا (Plasna arc hearth melting) صورت می‌گیرد.
آلیاژ Ti-6Al-4V  به دلیل داشتن استحکام مکانیکی مناسب و چگالی کم، نسبت استحکام به وزن بالایی دارد و این موضوع یک ویژگی بسیار مثبت برای آن محسوب می‌شود. همچنین مقاومت به خوردگی این آلیاژ در بسیاری از محیط‌ها، عالی است. آلیاژ تیتانیوم Grade 5 به طور کامل قابل عملیات حرارتی است (به عبارتی دیگر هر دو عملیات انحلالی + پیرسازی برای آن می‌تواند انجام شود).

مقاومت به خوردگی تیتانیوم گرید 5

آلیاژ تیتانیوم گرید5، مقاومت به خوردگی بسیار خوبی در اکثر محیط‌های دریایی و نفت و گاز ساحلی دارد. از طرفی تیتانیوم و آلیاژهای آن در طیف گسترده‌ای از محیط‌های اسیدی، مقاومت مناسبی دارند و در برابر اسیدهای اکسیدکننده نیز دارای رفتار حفاظتی مطلوبی هستند. همچنین این مواد در برابر اسیدهای کاهنده نیز مقاوم می‌باشند و در مقابل اسیدهای آلی هم در دماها و غلظت‌های اندک، رفتار حفاظتی مطلوبی از خود نشان می‌دهند.
توجه داشته باشید که آلیاژ را نباید در نیتریک اسید دود قرمز (Red fuming nitric acid) مورد استفاده قرار داد زیرا دچار تخریب می‌شود. همچنین در محیط هیدروفلوئوریک اسید نیز این ماده به سرعت تحت حمله قرار می‌گیرد. افزودن میزان 05/0 درصد پالادیم در آلیاژ تیتانیوم گرید 24، 1/0 درصد روتنیوم در گرید 29 و یا 05/0 درصد پالادیوم و 5/0 درصد نیکل در گرید 25، به طور قابل توجهی  مقاومت به خوردگی را در اسیدهای کاهنده کلریدی و محیط‌های گاز ترش افزایش می‌دهد و دمای آستانه را تا بیش از 200 درجه سانتی‌گراد بالا می‌برد.

بررسی ریزساختار آلیاژ تیتانیوم گرید 5

دو فاز آلفا و بتا در ریزساختار تیتانیوم و آلیاژهای آن نظیر تیتانیوم گرید 5، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کنند. در تیتانیوم خالص فاز آلفا با شبکه هگزاگونال یا hcp از دمای اتاق تا دمای حدود 1620 درجه فارنهایت (882 درجه سانتی‌گراد) پایدار است. از طرفی فاز بتا با شبکه bcc از دمای 1620 درجه فارنهایت تا 3040 درجه فارنهایت (1688 درجه سانتی‌گراد) پایداری دارد.
افزودن انتخابی عناصر دیگر به تیتانیوم و ساخت آلیاژ، موجب حصول طیف وسیعی از خواص فیزیکی و مکانیکی می‌گردد. در ادامه به تشریح مهم‌ترین تأثیرات برخی از عناصری آلیاژی در آلیاژهای تیتانیوم می‌پردازیم:
 1. بعضی از افزودنی‌های آلیاژی مثل آلومینیوم و عناصر بینابینی نظیر کربن، نیتروژن و اکسیژن، در پایدارسازی فاز آلفا بسیار موثر هستند. در حقیقت این عناصر موجب افزایش دمای استحاله تبدیل آلفا به بتا می‌شوند. این دما، به عنوان دمای استحاله بتا یا بتا ترانسوس (beta transus) معروف است.
 2. بیشتر افزودنی‌های آلیاژی مثل کروم، نئوبیوم، مس، آهن، منگنز، مولیبدن، تانتالیم، وانادیوم و... به دلیل پایین آوردن دمای بتا ترانسوس، منجر به پایداری فاز بتا می‌گردند.
 3. برخی از عناصر مانند قلع و زیرکونیوم به عنوان املاح خنثی در تیتانیوم شناخته می‌شوند. در حقیقت این عناصر، تأثیر اندکی برای دمای تبدیل یا ترانسوس دارند و صرفاً در استحکام‌بخشی فاز آلفا موثر هستند.
عناصر آلیاژی در ریزساختار آلیاژهای تیتانیوم نقش مهمی دارند. به طور کلی آلیاژهای تیتانیوم شامل 3 دسته هستند که عبارتند از: آلفا، بتا، آلفا-بتا. آلیاژ تیتانیوم گرید 5 در زیرمجموعه آلیاژهای آلفا-بتا قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این آلیاژها و ریزساختارهای آن‌ها می‌پردازیم.

آلیاژ آلفا 

این آلیاژهای تک فاز، جوش‌پذیری خوبی دارند و به دلیل داشتن درصد مناسبی از آلومینیوم، دارای استحکام بالا و مقاومت به اکسیداسیون مطلوبی در محدوده دمایی 316 الی 593 درجه سانتی‌گراد (600 تا 1100 درجه فارنهایت) هستند. با توجه به تک فاز بودن آلیاژهای آلفا، امکان استحکام‌بخشی در آن‌ها با انجام عملیات حرارتی، فراهم نیست.
 
 
 

آلیاژ آلفا-بتا (تیتانیوم گرید 5)

افزودن مقادیر کنترل شده از عناصر پایدارکننده فاز بتا، موجب می‌شود تا برخی از فازهای شرطی در دمای کمتر از بتا تراسوس تا دمای اتاق باقی‌ بمانند. نتیجه این اتفاق، تشکیل یک آلیاژ و سیستم دو فاز است. آلیاژ تیتانیوم گرید 5 در این دسته قرار می‌گیرد. حتی مقدار اندکی از پایدارکننده‌های بتا، می‌توانند موجب پایداری فاز بتا در دمای اتاق شوند. منظور از آلیاژ آلفا-بتا، آلیاژی است که حاوی مقدار زیادی از عناصر پایدارکننده آلفا و مقدار اندکی از عناصر پایدارکننده بتا می‌باشند.
در صورت افزودن مقادیر بیش از عناصر پایدارکننده بتا، درصد بیشتری از فاز بتا در دمای اتاق حفظ می‌گردد. استحکام‌بخشی آلیاژهای تیتانیوم دو فاز شامل انجام عملیات حرارتی، کوئنچ از دمای بالا (محدوده آلفا بتا) و سیکل پیرسازی در دمای پایین‌تر از محدوده مذکور است.
استحاله تبدیل فاز بتا به آلفا  معمولاً در سرمایش آهسته رخ می‌دهد. بنابراین با سریع سرد کردن (کوئنچ) می‌توان از وقوع این استحاله جلوگیری کرد. سیکل پیرسازی نیز موجب رسوب ذرات آلفای ریز از بتای ناپایدار می‌شود. نتیجه چنین اتفاقی، ایجاد ساختاری قوی‌تر و مستحکم‌تر نسب به ساختار آلفا-بتا آنیل شده است.
در آلیاژ Ti-6Al-4V وجود 5/3 تا 5/4 درصد وانادیوم، تأثیر مهمی بر پایداری فاز بتا می‌گذارد.

ریزساختار آلیاژ تیتانیوم آلفا-بتا 

 

 
 

آلیاژ تیتانیوم بتا

آلیاژهای تیتانیوم بتا به دلیل برخورداری از درصد بالایی از عناصر پایدار کننده بتا، بعد از انجام عملیات انحلالی، دارای فاز بتا پایدار هستند. استحکام‌بخشی آن‌ها می‌تواند با رسوب فاز آلفا در حین فرایند پیرسازی اتفاق بیفتند.
 

تفاوت تیتانیوم گرید 5 با تیتانیوم خالص

تیتانیوم‌های تجاری خالص شامل 4 گرید (1-4) هستند که از لحاظ ریزساختاری، به صورت تکفاز می‌باشند. از طرفی آلیاژهای تیتانیوم می‌توانند به صورت تک فاز آلفا یا تک فاز بتا و یک دو فاز آلفا-بتا باشند.
آلیاژ تیتانیوم گرید 5 در دسته آلیاژهای دو فاز قرار می‌گیرد. براساس بررسیهای صورت گرفته، این آلیاژ بیش از نیمی از مصرف جهانی تیتانیوم را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل متداول‌ترین آلیاژ تیتانیوم محسوب می‌شود. وجود عناصر آلیاژی مثل آلومینیوم در ساختار تیتانیوم گرید 5، باعث ایجاد استحکام و مقاومت به خوردگی مطلوبی در آن می‌شود؛ در حالی که در تیتانیوم‌های خالص تجاری، تنها مقدار بسیار اندکی از عناصر بینابینی در ساختار وجود دارند و عمده ترکیب شیمیایی آن‌ها را تیتانیوم تشکیل می‌دهد.

آلیاژ تیتانیوم گرید 23 یا Ti-6Al-4V (Eli) تقریبا مشابه با تیتانیوم گرید 5 یا Ti-6Al-4V است با این تفاوت که میزان کمتری از عناصر بینابینی به ویژه اکسیژن در آن وجود دارد. این موضوع به بهبود شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری در
Ti-6Al-4V (Eli)

کاربردهای تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم Ti 6Al-4V

گرید 5 تیتانیوم ، پرکاربردترین گونه آلیاژ تیتانیوم محسوب می‌شود و به همین دلیل بیش از 70 درصد گریدهای آلیاژهای ذوب شده زیر گرید Ti-6Al-4V هستند. برخی از کاربردهای این آلیاژ عبارتند از:
 • ساخت پره‌های کمپرسور
 • دیسک‌ها و حلقه‌ها (رینگ) برای موتور جت
 • ساخت اجزای ایرفریم و کپسول فضایی
 • محفظه‌های فشار
 • موتورهای راکت
 • قسمت هاب روتور هلیکوپتر
 • اتصال‌دهنده‌ها
 • فرایندهای فورج بحرانی که نیازمند نسبت استحکام به وزن بالا هستند.
 • قطعات مورد استفاده در مهندسی هوافضا
 • تجهیزات دریایی
 • تجهیزات نفت و گاز ساحلی
 • صنایع تولید برق
 • تجهیزات پزشکی
 • قطعات اتو اسپرت
 
قطعات بدنه هواپیما (بدنه، مخزن احتراق، چرخ‌ها، سطوح بال و دم و ساختمان کف هواپیما) قطعات هیدرولیک هواپیما
قطعات توربین گازی (هم اجزای ثابت و هم متحرک) قطعات موشک بالستیک خودروسازی
صنایع خودروسازی (کمک فنر، سپر، لوله اگزوز، بدنه شاتون) وسایل مصرفی تزیینی استخراج هیدرومتالورژیکی
قطعات ارابه فرود هواپیما قطعات کشتی‌های نیروی دریایی حفاری و تولید هیدروکربن‌ها
تجهیزات فضایی و قطعات موشک تجهیزات ورزشی
 
 تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
تجهیزات درون چاهی نفتتیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
جلیقه های ضد گلولهتیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پیچ های محیط های دریایی و اکسیدیتیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات پمپ های محیط های دریایی و اکسیدی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
چراغ های محیط های دریایی و اکسیدی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
تجهیزات و البسه نظامی ضد گلوله


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
نفربرهای زرهی ضدگلوله


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
کلاه های نظامی ضد گلوله


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
تصحیح کننده های صنعتی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
چرخ ماشین های ماه نورد


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ابزارهای چند منظوره


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اجزا و متعلقات هلیکوپتر


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ارابه فرود هواپیمای مسافربری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اسپیندل موتور خودروهای لامبورگینی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اسکوترهای برقی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اسلحه های سبک جنگی و رزمی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اسلحه های سبک شخصی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اگزوز موتورهای مسابقه


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ایمپلر پمپ های صنایع پتروشیمی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ایمپلر پمپ های صنایع دریایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بازو محرک ساختمان هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بازوی اهرم هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بال هواپیمای مسافربری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بدنه عینک های نسل جدید


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بدنه موتورهای برقی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بدنه موتورهای مسابقه


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بدنه موتورهای نسل جدید


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بدنه و اجزا دوربین های عکاسی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بست و هولدر صنایع نفت و گاز ساحلی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بست های صنایع شیمیایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پره های توربین موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پره های توربین های بخار


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پره های توریین های گاز


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پره های فن موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پره های کمپرسور موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پره های موتور هلی کوپتر


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پمپ های آب دریا


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پمپ های گریز از مرکز صنایع شیمیایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پوسته کمپرسور موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پوسته موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پیچ و مهره رینگ خودروها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پیچ و مهره ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
تجهیزات درون چاهی نفت


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ترمز دیسکی موتورهای مسابقه


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ترنسمیتر سطح مایعات در صنایع دریایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
توربوشارژر خوروهای دایملر


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
تورک فلایت خودروهای بنتلی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
جعبه دنده ماشین آلات در محیط های خورنده


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
جک های صنایع دریایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
رابط های اتصال هیدرولیک


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
دستبندهای چراغ قوه طبیعت گردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
دوچرخه های نسل جدید


تیتانیوم گرید 5 (Ti Gr 5) مورد استفاده در
دیسک های توریین های جت


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
دیسک های فن موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در روباتهای صنعتی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در ساعت های مچی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در سفینه های فضایی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
سگدست های خوروهای پورشه

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
شاتون خودروها

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
شاتون خودروهای فراری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
شاتون خودروهای هوندا آکورا


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
شیرهای خودروهای تویوتا


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
شیرهای فشاربالای صنایع دریایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
صفحات زره شکل برای صنایع دریایی و کشتی ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات اتصال بدنه هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
فندک ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
فنرهای ولو خودروها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
فیتینگ های هیدرولیک هواپیمای مسافربری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
فیلر ایمپلنت های درمان راشیتیسم


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قایق های طبیعت گردی یاک


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
 قطب نمای طبیعت گردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات اسکیت بردهای ورزشی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات بال و بدنه هواپیمای مسافربری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات بدنه هلی کوپترها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات بدنه هواپیماها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
 قطعات بدنه هواپیمای نظامی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات توربین هواپیمای مسافربری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات تولید شده به روش متالورژی پودر


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات تولید شده به روش متالورژی پودر برای موتور هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات تولید شده به روش متالورژی پودر برای هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات حساس و ظریف صنایع هوایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در قطعات خودرو


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات دقیق ماهواره ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات شاسی خودروها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات شیرهای هیدرولیک هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات فورج شده هواپیما


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات کنترل ترموستات صنایع دریایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات گیربکس خودرو


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات ماهواره ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات موتورهای بی ام دابلیو


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات و بدنه زیردریایی ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات و بدنه موبایل ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات هیدرولیک صنایع دریایی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات هیدرولیک صنایع هوایی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
کانتکتور و کابل های صنایع دریایی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
کفش های پاشنه بلند صنعت مد


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
کمک فنرخودروها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
کمک فنرموتورهای مسابقه


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لاک سیرکل ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم شخصی لوکس


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم صخره نوردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم طبیعت گردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم کمپینگ


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم کمپینگ و کوهنوردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم کوهنوردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم ورزشی صخره نوردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوازم ورزشی کوهنوردی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ماشین های کم مصرف


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ماشین های مسابقه


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ماشین های ویژه ضد گلوله


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
ماهواره ها و تجهیزات فضایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
مبدل های حرارتی مینیاتوری به روش پرینت سه بعدی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
موتورهلی کوپتر


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
مخزن سوخت راکت ها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
موتور و محور هلی کوپتر


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
موتورهای دریایی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
میل بادامک خودروهای بنز


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
میل سوپاپ خودروهای بنز


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
میل بادامک موتور کشتی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
مینی جت ها به روش پرینت سه بعدی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
نازل های صنایع هوایی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
واریوماتیک موتورهای مسابقه

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
هیترهای غوطه ور


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اجزا شاسی و بدنه خودروهای تسلا


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
اسلحه های دقیق


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بست و کلمپ های صنایع هوایی

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
بست های صنایع شیمیایی

یتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
پروانه کشتی ها

تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
قطعات ساختمان و بدنه هواپیمای مسافربری


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
سوپاپ خودروها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
صندلی اجکت خلبانها


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
فیکسچرهای صنعتی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
کایاک های ورزشی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
لوله پشتیبان تجهیزات صنعتی


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
مانیفولد گاز موتور جنگنده اف 5


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
مته ها و ابزار


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
مخازن بالاست


تیتانیوم گرید 5 ( Ti Gr 5 ) مورد استفاده در
موتورهای توربوفن
 

فرایندهای ساخت و تولید تیتانیوم گرید 5 تیتانیوم 6-4 - تیتانیوم Ti-Gr5 - Titanium Grade 5

عملیات حرارتی آلیاژ تیتانیوم گرید 5

آلیاژ تیتانیوم گرید 5 را می‌توان با روش‌های مختلفی عملیات حرارتی کرد که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم.
1- آنیل: عملیات حرارتی در بازه دمایی 691 الی 760 درجه سانتی‌گراد (1275 تا 1400 درجه فارنهایت)+ 5/0 تا 2 ساعت نگهداری+ سرد کردن در هوا یا کوره.
2- آنیل رهاسازی تنش: عملیات حرارتی در بازه دمایی 538 الی 649 درجه سانتی‌گراد (1000 تا 1200 درجه فارنهایت)+ 1 تا 8 ساعت نگهداری+ سرد کردن در هوا یا کوره.
3- عملیات حرارتی انحلالی: عملیات حرارتی در بازه دمایی 913 تا 954 درجه سانتی‌گراد (1675 الی 1750 درجه فارنهایت) + 1 ساعت نگهداری + سرد کردن سریع (کوئنچ) در آب.
4- عملیات پیرسازی: عملیات حرارتی در بازه دمایی 524 تا 552 درجه سانتی‌گراد ( 975 الی 1025 درجه فارنهایت) + 4 تا 8 ساعت نگهداری + سرد کردن در هوا.

عملیات حرارتی آنیل در آلیاژ Ti-6Al-4V در بازه دمایی 927 الی 1038 درجه سانتی‌گراد (1700 تا 1900 درجه فارنهایت) در جایی انجام می‌شود که استحکام، سختی و استحکام خستگی بالا مورد نظر باشند.

سختی تیتانیوم گرید 5

سختی آلیاژ تیتانیوم Grade 5 در شرایط آنیل معمولاً بین HRC 30-34 است؛ در حالی که این سختی در شرایط انحلالی و پیرسختی بین HRC 35-30 می‌باشد. این موضوع نشان می‌دهد که انجام عملیات حرارتی انحلالی و پیرسختی، موجب افزایش سختی آلیاژ می‌شود.

شکل‌دهی تیتانیوم گرید 5

شکل‌دهی داغ آلیاژ Ti-6Al-4V امکان‌پذیر است و این آلیاژ می‌تواند از دمای 954 درجه سانتی‌گراد (1750 درجه فارنهایت) تا دمای 788 درجه سانتی‌گراد (1450 درجه فارنهایت) تحت عملیات فورج نهایی قرار می‌گیرد.
توجه داشته باشید که انجام فرایند شکل‌دهی سرد آلیاژ تیتانیوم گرید 5 در دمای اتاق حتی در شرایط آنیل هم ممکن نیست. بنابراین فرایندهای شکل‌دهی شدید مثل خمش یا کشش بر روی ماده آنیل شده و در دماهای بالاتر از 649 درجه سانتی‌گراد (1200 درجه فارنهایت)، بدون تأثیر بر خواص مکانیکی انجام می‌شود.

ماشینکاری تیتانیوم گرید 5

ماشینکاری آلیاژ Ti-6Al-4V با تکنیک‌های ماشینکاری فولادهای زنگ‌نزن، قابل انجام است. توجه داشته باشید که در ماشینکاری تیتانیوم گرید 5 باید از سرعت‌های پایین، تغذیه زیاد، ابزار صلب و مقدار فراوان سیال برش غیرکلری استفاده شود. در صورت بهره‌گیری از سیال‌های برش حاوی کلر، احتمال بروز خوردگی تنشی وجود دارد.

جوشکاری تیتانیوم گرید 5

آلیاژ تیتانیوم گرید 5 جوش‌پذیری مناسبی دارد و می‌توان آن را در شرایط آنیل یا شرایط عملیات انحلالی و عملیات پیرسازی غیرکامل، جوشکاری کرد. توجه داشته باشید که در حالت دوم، عملیات پیرسازی در حین عملیات تنش‌زدایی بعد از جوشکاری، تکمیل می‌شود.
در جوشکاری آلیاژ Ti-6Al-4V رعایت نکات ایمنی به منظور جلوگیری از آلودگی‌های ناشی از اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن اهمیت بسیار زیادی دارد. جوشکاری ذوبی Alloy Ti grade 5 را می‌توان در محفظه‌های پرشده از گاز خنثی و یا استفاده از جوشکاری گاز خنثی فلز مذاب انجام داد.

روش‌هایی همچون جوشکاری نقطه‌ای، جوشکاری نواری (Seam welding) و جوشکاری جرقه‌ای یا Flash welding، برای اتصال‌دهی تیتانیوم گرید 5 گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند. این روش‌ها نیازی به اتمسفر محافظ ندارند.

آلودگی تیتانیوم گرید 5

آلیاژ تیتانیوم 5 در اثر فرایندهای مختلفی از جمله اسیدشویی نامناسب، پیکاپ اکسیژن، نیتروژن و کربن در حین فرایند فورج، عملیات حرارتی، لحیم‌کاری و... ممکن است دچار آلودگی هیدروژنی شود. این آلودگی می‌تواند تأثیر بدی بر شکل‌پذیری آلیاژ بگذارد و این موضوع نیز منجر به افزایش احتمال تشکیل ترک در حین شکلدهی می‌شود.

آلیاژهای جایگزین تیتانیوم گرید 5
 

گرید
دلیل جایگزینی
Ti Grade 29      
 مشابه گرید 5 با وجود روتنیوم ، برای زمانی که مقاومت به خوردگی بهتری نیاز باشد
Ti–4Al–4Mo–2Sn
در شرایط آنیل انحلالی و پیرشده دارای استحکام و خواص خستگی بالاتردر مقایسه با Ti 6-4 و همراه با خواص کششی و خزشی دمای بالا تا 400 درجه سانتی گراد دارد
Ti-5Al-2Zr-2Sn- 4Mo-4Cr  
داراي استحكام و مقاومت خزشي بالاتر نسبت به Ti-6Al-4Vدر محددوه دماهاي مياني مي باشد   

 

 

تاریخچه تولید تیتانیوم 

ویلیلم گرگور ، معدن شناس انگلیسی و مارتین هاینریس کلاپروث شیمیدان آلمانی در سالهای بین 1790 تا 1800 سنگ معدنی روتیل که کانی اصلی تیتانیوم است را کشف و نسبت به استخراج آن اقدام نمودند . تیتانیوم فلزی و خالص شده در سال 1910 توسط متالورژیست نیوزیلندی ، متیو هانتر در کشور امریکا احیا و تولید شد.
 
       

فرآیند هانتر شامل حرارت دادن کلرید تیتانیوم (IV) با سدیم در یک سیلندر با فشار بالا بود. این فرآیند مناسب تولید انبوه نبود و بعدها با روش کرول جایگزین شد . تولید تجاری تیتانیوم توسط متالورژ لوکزامبورگی ، ویلیام کرول در سال 1938میلادی اختراع شد. اما با شروع جنک جهانی و تهدید آلمانها او به امریکا رفت و در سال 1940 در امریکا این روش را ثبت تجاری نمود .
 
       

در این روش تیتانیوم از حرارت دادن کلرید تیتانیوم در مجاورت منیزیم احیا میشود. در سال 1948 تولید تجاری تیتانیوم خالص به صورت پودر ، در کارخانه  دو پونت امریکا آغاز شد و در این زمان تولید جهانی تیتانیوم تنها 3 تن در سال بود ولی با پی بردن به اهمیت تیتانیوم تولید آن در سال 1956 به 25000 تن رسید .
پروفسور ویلیام جی کرول پس از تولید موفقیت آمیز تیتانیوم اقدام به تولید زیرکونیوم نیز نمود . او در سال 1951به هیئت علمی کالج ایالتی اورگان پیوست و یک بنیاد غیرانتفاعی تحقیقات فلزات را تأسیس کرد که بورسیه ها و کمک های مالی را در ایالات متحده و اروپا اعطا می کرد. کرول در سال 1961 به اروپا بازگشت و در 30 مارس 1973 در بروکسل درگذشت .
 
       

تولید تجاری و صنعتی فلز تیتانیوم در شرکت تایمت امریکا و در سال 1952 صورت گرفت .این شرکت در سال 1950 تحت نام Titanium Metals Corporation of America تاسیس شد و در سال 1955 اولین سفارش بزرگ تولید تیتانیوم برای نیروی هوایی امریکا را دریافت نمود . یکی از دلایل توسعه تیتانیوم رقابت هوایی و فضایی با اتحاد جماهیر شوروی و جنگ سرد بود.
اولین استفاده از تیتانیوم در صنعت هوایی مربوط به تولید هواپیمای پرنده سیاه SR 71  نیروی هوایی آمریکا بود. 85 درصد از ساختار هواپیما ازتیتانیوم و آلیاژهای آن تشکیل شده بود. قبل از SR71، هزینه بالا مانع استفاده  از تیتانیوم در صنعت هوایی میشد، اما با کاهش قیمت آن ، بخش هوانوردی تجاری در دهه 1960 شاهد استفاده گسترده از این فلز و آلیاژهای آن بود.
 
       

 

قیمت تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم Ti 6Al4V و برندهای معتبر

 
محصول
مفتول میلگرد لوله بدون درز لوله درزدار کویل ورق سرد ورق گرم
قیمت
ترم تحویل
تولیدکنندگان معتبر Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
Timet
ATI
VDM
Baoti
SinoTitan
Kobe
VSMPO
Hermith
LCMA
Tifast
 
جهت استعلام موارد ذیل با کارشناسان گروه متالیوم تماس حاصل فرمائید، اگر کالا در انبار موجود باشد تحویل آن طی بازه زمانی یک تا سه روزه خواهد بود و اگر نیاز به تامین از خارج از کشور باشد زمان بندی آن اعلام میگردد :
 • قیمت فروش شمش تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V   قیمت خرید شمش تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 6Al 4  خرید توری تیتانیوم گرید5 
 • قیمت فروش مفتول تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V      قیمت خرید مفتول تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 6Al 4V
 • قیمت فروش میلگرد تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V     قیمت خرید میلگرد تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 6Al 4V
 • قیمت فروش لوله بدون درز ( مانسمان ) تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V     قیمت خرید لوله بدون درز ( مانسمان ) تیتانیوم گرید 5 
 • قیمت فروش کویل تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V         قیمت خرید کویل تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 6Al 4V
 • قیمت فروش فویل تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V         قیمت خرید فویل تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 6Al 4V
 • قیمت فروش ورق تیتانیوم گرید5 - تیتانیوم Ti 6Al4V          قیمت خرید ورق تیتانیوم گرید 5 - تیتانیوم 6Al 4V
 • قیمت فروش توری تیتانیوم گرید5
سیم و الکترود تیتانیوم گرید 2 - متالیوم

موجودی انبار سیم و الکترود تیتانیوم گرید 5
 


موجودی انبار میلگرد تیتانیوم گرید 5
 


موجودی انبار ورق تیتانیوم گرید 5

 

پرسش های متداول درباره تیتانیوم گرید 5

سوال: آلیاژ تیتاتیوم گرید 5 چیست؟

جواب : آلیاژ تیتانیوم گرید 5 یا Ti-6Al-4V فراگیرترین و پراستفاده‌ترین آلیاژ تیتانیوم است. این آلیاژ دارای حدود 90 درصد تیتانیوم، 6 درصد آلومینیوم و 4 درصد وانادیوم می‌باشد و ریزساختار آن، از آلفا-بتا است. در آلیاژ تیتانیوم گرید 5، عنصر آلومینیوم تأثیر به‌سزایی در پایدارسازی فاز آلفا دارد و افزودنی وانادیوم نیز، به پایداری فاز بتا کمک می‌کند. تیتانیوم گرید 5 خواص مکانیکی بسیار خوبی دارد و در عین حال چگالی آن‌ هم مقدار کمی است. این آلیاژ همچنین در برابر خوردگی در بسیاری از محیط‌ها رفتار حفاظتی عالی از خود نشان می‌دهد.
مقاومت آلیاژ تیتانیوم گرید 5 در آب دریا و اتمسفرهای دریایی و بسیاری از محیط‌های خورنده، در دمای کمتر از 300 درجه سانتی‌گراد، خوب است. آلیاژ Ti grade 5 تطابق بالایی با بدن انسان دارد و به همین دلیل در صنایع پزشکی استفاده می‌شود.
Ti grade 5 تا مقاطع نزدیک به 25 میلی‌متر، کاملاً قابل عملیات حرارتی است و امکان حرارت آن تا دماهای حدود 400 درجه سانتی‌گراد وجود دارد.
خواص مطلوب و ویژگی‌های مناسب Ti-6Al-4V باعث شده تا این آلیاژ، کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف قرار بگیرد.
 

سوال:ترکیب شیمیایی تیتانیوم گرید 5 شامل چه عناصری است؟

جواب:
H
N
C
O
Fe
V
Al
Ti
 
3.5
5.5
Balanced
Min
0.015
0.05
0.08
0.20
0.40
4.5
6.75
Max
 

سوال: تیتانیوم گرید 5 چه ویژگی‌هایی دارد؟

جواب:
 • مقاومت عالی در مقابل خوردگی در بسیاری از محیط‌ها مثل محیط‌های دریایی و نفت و گاز ساحلی
 • مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون اسیدی
 • مقاومت خوب در برابر اکثر اسیدهای معدنی در دما و غلظت پایین
 • خواص مکانیکی مناسب
 • چگالی کم
 • شکل‌پذیری داغ مطلوب
 • جوش‌پذیری خوب 
 • قابلیت انجام عملیات حرارتی برای ارتقای خواص

سوالآلیاژ تیتانیوم گرید 5، چه کاربردهایی دارد؟

جواب:
 • ساخت قطعات مربوط به مهندسی هوافضا
 • ساخت ایرفریم‌ها
 • تجهیزات دریایی
 • تجهیزات نفت و گاز
 • ساخت قطعات اتو اسگرت
 • ساخت تجهیزات پزشکی
 • صنایع تولید برق
 • صنایع شیمیایی
 • ساخت پره‌های کمپرسور، دیسک‌ها و رینگ‌ها برای موتورهای جت
 • محفظه‌های تحت فشار
 • موتور موشک
 • ساخت هاب در روتور بالگرد
 • ساخت اتصال دهنده‌ها
 • ساخت قطعات فورج با استحکام بالا و وزن کم
 • صنایع خودروسازی
 • ساخت قطعات موشک بالستیک
 • ساخت اجزای هیدرولیک در هواپیما
 • ساخت قسمت‌های مختلف بدنه هواپیما
 • صنایع توربین گازی
 • صنایع استخراخ با فرایند هیدرومتالورژی

سوال: مقاومت به خوردگی تیتانیوم گرید 5 چگونه است؟

جواب:  در آلیاژ Ti-6Al-4V لایه اکسیدی سرامیکی با سرعت زیادی بر روی سطح ایجاد می‌شود. این لایه به خوبی می‌تواند از آلیاژ  در برابر خوردگی در بسیاری از محیط‌ها (به جز محیطهای با شدت خورندگی خیلی بالا) محافظت کند. به همین دلیل، تیتانیوم گرید 5 کارایی گسترده‌ای در محیط‌های آب نمک و محیط‌های مرطوب دارد. رفتار این آلیاژ در محیط‌های اسیدی نیز مناسب است اما در حالت کلی آلیاژهای تیتانیوم حاوی پالادیوم در محیط‌های حاوی اسید، رفتار مقاومتی بهتری دارند.
آلیاژ تیتانیوم گرید 5 را در نباید در محیط نیتریک اسید دود قرمز و هیدروفلوئوریک اسید استفاده کرد، زیرا در معرض تخریب قرار می‌گیرند.


سوال: عملیات حرارتی آلیاژ تیتانیوم گرید 5 به چه صورت انجام می‌شود؟

جواب: هدف از عملیات حرارتی آلیاژ Ti grade 5، ارتقای خواص آن است. این آلیاژ عموماً تحت آنیل، عملیات انحلالی و یا پیرسازی قرار می‌گیرد. همچنین عملیات رهاسازی تنش نیز با هدف بهبود خواص قطعات شکل‌دهی شده و یا جوشکاری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنیل بتا هم برای افزایش استحکام آلیاژ کاربرد دارد.

سوال: آیا آلیاژ تیتانیوم گرید 5 شکل‌پذیر است؟

جواب:  بله، این آلیاژ قابلیت شکل‌پذیری دارد و شکل‌دهی گرم آن معمولاً با هدف ایجاد فرایند تبلور مجدد و دستیایی به ریزساختار مطلوب انجام می‌شود. این شکل‌پذیری، موجب کاهش تنش تسلیم و سختی آلیاژ می‌گردد اما انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. بازه دمایی شکل‌دهی گرم Ti grade 5، بین 870 تا 980 درجه سانتی‌گراد است که در این بازه، رشد بیش از فاز آلفا متوقف می‌شود.
تیتانیوم گرید 5 را نمی‌توان به سادگی تحت شکل‌دهی سرد قرار داد. این موضوع به دلیل مدول الاستیک پایین آلیاژ است. در حقیقت ماده تمایل دارد تا شکل اولیه خود را دوباره به دست آورد.

 

سوال: آیا آلیاژ تیتانیوم گرید 5، قابل ماشینکاری است؟

جواب: آلیاژ Ti-6Al-4V قابلیت ماشینکاری قابل قبولی دارد  و ماشینکاری آن‌ها مشابه فولادهای زنگ‌نزن است. در ماشینکاری آلیاژ تیتانیوم گرید 5، رعایت برخی از نکات می‌تواند به بهبود نتایج کمک کند. این نکات عبارتند از:
 • سرعت برش پایین
 • نرخ تغذیه بالا
 • مقدار کافی و بالا از سیال برش
 • استفاده از ابزار تیز
 • استفاده از تجهیزات صلب

سوال: جوش‌پذیری تیتانیوم گرید 5 چگونه است؟

جواب: آلیاژ Ti-6Al-4V را می‌توان با فیلرهای فلزی از جنس Ti-6Al-4V جوشکاری کرد. متداول‌ترین روش برای جوشکاری آلیاژ تیتانیوم گرید 5، روش جوشکاری قوسی گاز تنگستن (GTAW) است. البته در صورتی که جوشکاری برای مقاطع با صخامت کم مدنظر باشد، باید از تکنیک جوشکاری قوسی گاز فلز (GMAW) استفاده شود. برخی دیگر از روش‌های اتصال‌دهی تیتانیوم Grade 5 عبارتند از:
 • جوشکاری قوسی پلاسما
 • جوشکاری مقاومتی
 • جوشکاری نقطه‌ای
 • جوشکاری پرتو الکترونی
 • جوشکاری ذوبی
 • پرتوی لیزر
استفاده از گاز خنثی محافظ در جوشکاری Ti grade 5 اهمیت زیادی دارد زیرا به جلوگیری از پیکاپ اکسیژن و متعاقب آن تردی و شکنندگی کمک می‌کند.

سوال: تیتانیوم گرید 5 و تیتانیوم گرید 23 چه تفاوت و شباهت‌هایی دارند؟

جواب: تیتانیوم گرید 23 یا Ti-6Al-4V ELI میزان اکسیژن کمتری نسبت به گرید 5 دارد. این موضوع باعث بهبود انعطاف‌پذیری و چقرمگی شکست در گرید 23 می‌شود و البته مقداری کاهش در خواص مکانیکی را نیز به دنبال دارد. تیتانیوم گرید 23 در ساخت سازه‌های ایرفریم و لوله‌های ساحلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.   

سوال: استانداردهای هوایی AMS 4928 و AMS 4911 چیست ؟ 

جواب: این استانداردها و چندین استاندارد دیگر در ارتباط با شرایط پذیرش کالا در صنعت هوایی و هوافضایی است و به دلیل آنکه معیارهای صنعت هوایی بالاست، برخی از صنایع دیگر نیز برای تامین متریال تیتانیومی به آن استناد میکنند.
 
استاندارد AMS 4928
 Titanium Alloy Bars, Wire, Forgings, Rings, and Drawn Shapes - 6Al - 4V - Annealed

ترکیب شیمیایی مشابه : UNS R56400
فرم :
این مشخصات آلیاژ تیتانیوم را به شکل میله، سیم، قطعات فورج وآهنگری، رینگ های جوش داده شده، قطعات کششی و رینگ های فورج شده پوشش می‌دهد.

کاربردها:
این محصولات معمولاً برای قطعاتی است که به استحکامی متوسط با حداکثر دمای سرویس  750 تا 900 درجه فارنهایت (399 تا 510 درجه سانتیگراد) نیاز است و به صورت آنیل استفاده میشوند 
اما شرایط استفاده به چنین دماو شرایطی محدود نمی شود.

1.    ترکیب شیمیایی : 
ترکیب شیمیایی این متریال باید با درصدهای وزنی نشان داده شده در جدول 1 مطابقت داشته باشد. کربن باید مطابق با ASTM E 1941 تعیین شود. هیدروژن مطابق با ASTM E 1447، اکسیژن و نیتروژن مطابق با ASTM E 1409 و دیگر عناصر مطابق با ASTM E 539 یا ASTM E 2371. روشهای تحلیلی دیگری در صورت قبولی برای خریدار توافقی میتواند انجام شود.

 
ترکیب شیمیایی 
 
عنصر 
مینیمم 
ماکزیمم
Aluminum 
5.50
 6.75
Vanadium
3.50
4.50
Iron 
--
0.30
Oxygen
--
0.20
Carbon
--
0.08
Nitrogen
--
0.05 (500 ppm)
Hydrogen
--
0.0125 (125 ppm)
Yttrium
--
0.005 (50 ppm)
Other Elements, each 
--
 0.10
Other Elements, total
--
 0.40
Titanium 
 Reminder
 
مقدار هیدروژن در قطعات فورج شده امکان دارد به 0.0150 wt/% (150 ppm) برسد.
هنگام استفاده از ASTM E 1447 برای محتوای هیدروژن، اندازه نمونه ممکن است به اندازه 0.35 گرم باشد.
تغییرات ترکیب باید الزامات قابل اجرا AMS 2249 را برآورده کند.

2.    عملیات ذوب:
آلیاژ باید چند مرحله ذوب شود و ذوب نهایی باید در خلاء باشد. اولین ذوب باید توسط الکترود مصرفی، الکترود غیر مصرفی، کوره سرد پرتو الکترونی، یا ذوب اجاق سرد قوس پلاسما انجام شود. مذاب یا مذاب های بعدی باید در خلاء با استفاده از روش ذوب مجدد قوس خلاء (VAR) بدون افزودن عناصر آلیاژی تولید شوند.
اتمسفر کوره برای ذوب الکترود غیرمصرفی باید خلاء یا آرگون و/یا هلیوم باشد و فشار مطلق بیش از 1000 میلی متر جیوه نباشد.

3.    شرایط:
 • میلگرد
شکلدهی گرم با یا بدون شکلدهی سرد نهایی، بازپخت و رسوب زدایی. در صورتی که مصرف کننده نهایی نخواهد، میله ها باید عملیات انحلال قبل از آنیل بازپخت با محلول عملیات حرارتی شود. محصول باید با استفاده از شیوه های استاندارد و صرفاً برای تولید میلگرد صنعت طراحی و تولید شود و صفحه برش نباید به جای میله عرضه شود.
 • سیم 
سرد کشیده، بازپخت و رسوب زدایی شده است.
 • فورجینگ و رینگهای جوش مقاومتی
آنیل و رسوب زدایی شده. مگر اینکه توسط خریدار منع شده باشد، ممکن است قبل از بازپخت ، عملیات حرارتی انحلال روی محصول انجام شود.
3.3.3.1 رینگهای جوش داده شده باید بر مبنای نقشه قطعه که توسط خریدار مشخص یا مجاز شده باشد و بر اساس AMS 7498 ساخته شوند.

4.    عملیات حرارتی 
میله‌ها، سیم‌ها، قطعات فورج و آهنگری‌ها و حلقه‌های جوشی فلاش باید به شرح زیر عملیات حرارتی شوند. پیرومتری باید مطابق با AMS باشد2750.
 • عملیات حرارتی انحلال
برای عملیات حرارتی انحلال، قطعه در بازه حرارتی تا دمایی در محدوده 50 تا 150 درجه فارنهایت (28 تا 83 درجه سانتیگراد) زیر دمای تغییر فاز بتا، در دمای انتخاب شده در محدوده ± 25 درجه فارنهایت (14 ± درجه سانتیگراد) و برای مدت زمان متناسب با ضخامت نگه داشته میشود و خنک شدن با سرعتی معادل خنک شدن در هوا یا سریعتر انجام میشود.
 • آنیل
تا دمایی در محدوده 1300 تا 1450 درجه فارنهایت (704 تا 788 درجه سانتیگراد) گرم شود، در دمای انتخاب شده در محدوده 25± درجه فارنهایت (14± درجه سانتیگراد) به مدت حداقل 1 ساعت نگهداری  سپس  سرد کردن انجام شود.

5.    خواص
محصول باید با الزامات زیر مطابقت داشته باشد و پس از تولید باید الزامات 3.5.1.1 و 3.5.1.2 را برآورده کند.
وقتی تا دمای 1250 درجه فارنهایت (677 درجه سانتیگراد) گرم می شود، به مدت 3±20 دقیقه در حرارت نگهداری می شود، در هوا سرد می شود و رسوب زدایی می شود:
میله ها، سیم ها، قطعات فورج و آهنگری ها و رینگ های جوش مقاومتی (فلاش)
محصول، 6 اینچ (152 میلی متر) و کمتر از قطر اسمی یا فاصله بین دو طرف موازی، باید دارای موارد زیر باشد.
 • خواص کششی
باید همانطور که در جدول 2 مشخص شده است، مطابق با ASTM E 8 بر روی نمونه ها مانند 4.3.1.2 با نرخ تعیین شود.
کرنش در 0.003 تا 0.007 اینچ / اینچ / دقیقه (0.003 تا 0.007 mm / mm / دقیقه) از طریق استحکام تسلیم حفظ شده و سپس افزایش یافته تا در حدود یک دقیقه پس از آن شکست رخ دهد. زمانی که اختلاف بین خریدار و فروشنده بیش از مقادیر قدرت تسلیم باشد، یک آزمایش داور باید بر روی ماشینی که دارای ضربان ساز نرخ کرنش است، با استفاده از نرخ 0.005 اینچ در دقیقه (0.005 میلی متر در میلی متر در دقیقه) از طریق استحکام تسلیم و حداقل سرعت متقاطع 0.10اینچ در دقیقه (0.04 میلی متر بر ثانیه) بالاتر از استحکام تسلیم انجام شود.

 
 
Note: Long. = Longitudinal
L.T. = Long-Transverse
S.T. = Short-Transverse
Note: (1) Tensile strength of 130 ksi (896 MPa) minimum and yield strength of 120 ksi (827 MPa) minimum are permitted for wire or rod for
fastener applications and for flash welded rings made from extrusions up to 2.000 inches (50.80 mm), inclusive, in distance between
parallel sides.
(2) Short-transverse reduction of area is waived for flash welded rings made from extrusions.
(3) Tensile and yield strength requirements apply in both the longitudinal and transe directions.
sver(4) See 8.3.
 
الزامات طولی در جدول 2 برای نمونه هایی از میله ها و سیم های گرفته شده با محور اعمال می شود. نمونه تقریباً موازی با جریان دانه و نمونه های گرفته شده در جهت محیطی از رینگهای جوشکاری به روش مقاومتی یا فلاش.
الزامات عرضی در جدول 2 فقط برای محصولی اعمال می شود که نمونه کششی آن کمتر از 2.50 اینچ (63.5 میلی متر) نباشد.
استحکام تسلیم و کاهش سطح برای سیم و اشکال کشیده شده با حداکثر ضخامت مقطع زیر 0.125 اینچ (3.18 میلی متر) در قطر اسمی اعمال نمی شود.
 • ریزساختار
ساختارباید حاصل از پردازش در فیلد آلفا-بتا باشد. ریزساختار باید مطابق با 3.5.1.2.1 یا یا 3.5.1.2.2 یا 3.5.1.2.3. باشد.
3.5.1.2.1 آلفای اولیه هم محور و/یا کشیده در یک ماتریس بتا تبدیل شده بدون شبکه پیوسته آلفا درمرزهای دانه بتا قبلی
3.5.1.2.2 اساساً میدان کامل آلفای هم محور و/یا کشیده بدون شبکه پیوسته آلفا در قبل مرزهای دانه بتا
3.5.1.2.3 آلفای مرز دانه نیمه شکسته و تحریف شده با آلفای صفحه مانند.
3.5.1.2.4 ریزساختاری که شبکه پیوسته آلفا را در مرزهای دانه بتا قبلی نشان می دهد قابل قبول نیست.

   
 
دفتر مرکزی : تهران ، سعادت آباد ، خیابان سرو غربی ، ساختمان نگار ( پلاک 104 ) ، واحد 59 ،  تلفن : 02122361054 / 02122361053 / فکس : 22095101
انبار و فروشگاه : تهران ، کیلومتر چهار جاده قدیم تهران - کرج ، مرکز تجارت استیل ایران ،  پلاک 171 ، تلفن : 02166395293
ایمیل: info@metaliom.com