کاربردهای آلیاژها

استنلس استیل 410 همچنین با عنوان UNS S41000 نیز شناخته می شود. این گرید محبوب در سری 400 استنلس استیل ها یک فولاد زنگ نزن مارتنزیتی است. این بدان معنی است که ریزساختار و خواص آن از طریق عملیات حرارتی به دست می آید.

استنلس استیل 321 مشابه استیل 304 است اما با افزودن تیتانیوم که این افزودنی تیتانیوم رسوب کاربید را در حین جوشکاری کاهش میدهد یا از بین می برد و دمای سرویس را بالا میبرد.

استنلس استیل 314 یا 1.4841 به دلیل مقاومت استثنایی در برابر دماهای بالا در میان سایر گریدهای فولاد زنگ نزن کروم-نیکل برجسته است. این آلیاژ، به دلیل ترکیبی چشمگیر از استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر اکسیداسیون و شکل پذیری مناسب، کاربردهای متنوعی در محیط های سخت صنعتی پیدا کرده است.

ورق استنلس استیل 310 یک گرید استیل نسوز با عملکرد بالا است که به دلیل مقاومت استثنایی در برابر حرارت بالا و خوردگی شناخته شده است. این گرید استیل یک آلیاژ فولادی چند منظوره و با عملکرد بالا برای کاربردهای چالش برانگیز است.

ورق استنلس استیل 309 ترکیبی ارزشمند از عملکرد دمای بالا، مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری معقول را ارائه می دهد. کاربردهای متنوع آن در صنایع مختلف را شامل می شود و آن را به ماده ای قابل اعتماد برای محیط های سخت تبدیل می کند.

استنلس استیل 316 گریدی پرمصرف از خانواده فولادهای زنگ نزن آستنیتی است. عنصر کلیدی مسئول مقاومت در برابر خوردگی آن، کروم است که حداقل محتوای آن 16 درصد است.

ورق استیل 304 یک آلیاژ فولادی پُرکاربرد است که به طور گسترده در صنایع استفاده میشود و جایگاه برجسته ای در صنایع مختلف دارد.

انواع مختلفی از سطح نهایی برای ورق استنلس استیل موجود است که هر کدام ظاهر و خواص منحصر به فرد و مورد مصرف خود را دارند.

ورق های استنلس استیل و محصولات تخت از پرمصرف ترین مواد در صنایع مختلف هستند. ترکیبی از استحکام، مقاومت در برابر خوردگی، زیبایی شناسی و قابلیت شکل دهی آنها را به انتخابی محبوب برای کاربردهای بی شمار تبدیل کرده است.

لوله تیتانیوم نوعی لوله فلزی است که از تیتانیوم یا آلیاژهای آن ساخته می‌شود. تیتانیوم فلزی با چگالی کم، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی عالی است. به همین دلیل، لوله‌های تیتانیوم در طیف وسیعی از کاربردها از استفاده می‌شوند.

میلگرد تیتانیوم محصولی فلزی است که از تیتانیوم خالص تجاری یا تیتانیوم آلیاژی ساخته شده است. تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق تیتانیوم محصولی فلزی است که از تیتانیوم خالص تجاری یا تیتانیوم آلیاژی ساخته شده است. تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از تیتانیوم در جلیقه های ضدگلوله استفاده شده است. تیتانیوم یک فلز سبک و قوی است که مقاومت بالایی در برابر گلوله دارد. این فلز همچنین در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است.

پس از دهه ها تحقیق و توسعه ، تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم در صنایع دریایی وکشتی سازی جایگاه خود را پیدا کرده اند و در این زمینه کشورهای امریکا، روسیه و چین استانداردهای دریایی خود را توسعه داده اند.

سوالی که در صنعت پزشکی مطرح میشود این است که آیا به جای تیتانیوم با استانداردهای پزشکی از تیتانیوم با استانداردهای هوایی یا دیگر استانداردها میتوان استفاده کرد؟

اولین هواپیمای مسافربری که از تیتانیوم در تولید آن استفاده شد، هواپیمای داگلاس دی‌سی-۸ بود که در سال ۱۹۶۰ وارد خدمت شد.
 

آلیاژهای تیتانیوم به دلیل ترکیب منحصر به فرد خود مانند استحکام، چگالی کم و مقاومت در برابر خوردگی، در مهندسی مدرن بسیار مهم هستند. در میان این آلیاژها، آلیاژ تیتانیوم گرید5، که همچنین به عنوان آلیاژ Ti-6Al-4V یا تیتانیوم 6Al-4V شناخته می شود، به عنوان پرکاربردترین آلیاژ تیتانیوم شناخته میشود.

امروزه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و ایمپلنتها رنج وسیعی از فلزات را برای انتخاب ارائه می‌دهند. درک تفاوت این مواد و امکاناتی که هر کدام از آنها ارائه میدهند به طراحان آزادی عمل زیادی برای انتخاب گرید یا آلیاژی که مناسب‌ترین گزینه برای هر کاربرد است را میدهد.

تیتانیوم به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی، به طور گسترده در محیط‌های دریایی که نرخ خوردگی بسیار بالاست کاربرد دارد.

تیتانیوم میتواند آیفون 15 پرو را 7 تا 8 درصد سبک تر از آیفون 14 پرو کند .
آیفونهای قدیمی تر دارای فریم هایی از جنس استیل یا الومنیوم بوده اند، اما اپل در حال تولید آیفون با فریم تیتانیوم است .

12
   
 
دفتر مرکزی : تهران ، سعادت آباد ، خیابان سرو غربی ، ساختمان نگار ( پلاک 104 ) ، واحد 59 ،  تلفن : 02122361054 / 02122361053 / فکس : 22095101
انبار و فروشگاه : تهران ، کیلومتر چهار جاده قدیم تهران - کرج ، مرکز تجارت استیل ایران ،  پلاک 171 ، تلفن : 02166395293
ایمیل: info@metaliom.com