021-22361053
ورود / عضویت
بلاگیوم

لوله تیتانیوم نوعی لوله فلزی است که از تیتانیوم یا آلیاژهای آن ساخته می‌شود. تیتانیوم فلزی با چگالی کم، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی عالی است. به همین دلیل، لوله‌های تیتانیوم در طیف وسیعی از کاربردها از استفاده می‌شوند.

میلگرد تیتانیوم محصولی فلزی است که از تیتانیوم خالص تجاری یا تیتانیوم آلیاژی ساخته شده است. تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق تیتانیوم محصولی فلزی است که از تیتانیوم خالص تجاری یا تیتانیوم آلیاژی ساخته شده است. تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود مانند استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلمه ELI مخفف Extra Low Interstitials به معنی "عناصر بین نشینی فوق العاده کم" است. این به نوع خاصی از تیتانیوم گرید پزشکی با خلوص بالاتری نسبت به تیتانیوم استاندارد اشاره دارد.

فصل هشتم
موسسه AISI
شرکت الکترومتالورژی

تیتانیوم به دلیل نسبت استحکام به وزن عالی، مقاومت در برابر خوردگی و سازگاری زیستی، ماده ای همه کاره است که در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

از تیتانیوم در جلیقه های ضدگلوله استفاده شده است. تیتانیوم یک فلز سبک و قوی است که مقاومت بالایی در برابر گلوله دارد. این فلز همچنین در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است.

پس از دهه ها تحقیق و توسعه ، تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم در صنایع دریایی وکشتی سازی جایگاه خود را پیدا کرده اند و در این زمینه کشورهای امریکا، روسیه و چین استانداردهای دریایی خود را توسعه داده اند.

تیتانیوم در عصر جدید؛ ساخت فلزی قوی‌تر، ارزان‌تر و پایدارتر
 

اولین مبدل حرارتی تیتانیومی در سال 1966 توسط شرکت آمریکایی UOP (Union Oil of California) که شرکتی فعال در زمینه اکتشاف و استخراج نفت بود ساخته شد. این مبدل حرارتی برای استفاده در صنایع شیمیایی طراحی شده بود.

آندایزینگ تیتانیوم یک فرآیند الکتروشیمیایی است که در آن یک لایه اکسیدی از جنس دی‌اکسید تیتانیوم روی سطح فلز تیتانیوم تشکیل می‌شود. این فرآیند می تواند برای اهداف مختلفی از جمله افزایش مقاومت در برابر خوردگی، بهبود ظاهر و ایجاد خواص نوری استفاده شود.

سوالی که در صنعت پزشکی مطرح میشود این است که آیا به جای تیتانیوم با استانداردهای پزشکی از تیتانیوم با استانداردهای هوایی یا دیگر استانداردها میتوان استفاده کرد؟

روسیه از طریق شرکت VSMPO-AVISMA، بزرگترین تولیدکننده تیتانیوم در جهان، برای صنایع هوایی هوافضایی نقش‌آفرینی پیشرو است . این شرکت تامین‌کننده اصلی تمام شرکت‌های سازنده تجهیزات اصلی (OEM) شرکت های اروپایی و آمریکایی است.

اولین هواپیمای مسافربری که از تیتانیوم در تولید آن استفاده شد، هواپیمای داگلاس دی‌سی-۸ بود که در سال ۱۹۶۰ وارد خدمت شد.
 

اولین تفنگ ساخته شده از تیتانیوم در سال 1968 توسط شرکت Tioga Arms ساخته شد. این تفنگ، یک تفنگ ساچمه ای مدل Tioga 12 بود که از آلیاژ تیتانیوم Ti-6Al-4V ساخته شده بود

آلیاژهای تیتانیوم به دلیل ترکیب منحصر به فرد خود مانند استحکام، چگالی کم و مقاومت در برابر خوردگی، در مهندسی مدرن بسیار مهم هستند. در میان این آلیاژها، آلیاژ تیتانیوم گرید5، که همچنین به عنوان آلیاژ Ti-6Al-4V یا تیتانیوم 6Al-4V شناخته می شود، به عنوان پرکاربردترین آلیاژ تیتانیوم شناخته میشود.

تیتانیوم چگونه تولید میشود؟ تیتانیوم در سال 1790 کشف و در دهه 1950 به صورت صنعتی و تجاری تولیدشد. تیتانیوم نسبت استحکام به وزن بالایی دارد، مقاومت به خوردگی خیلی خوبی از خود نشان میدهد. مرسوم ترین روش استخراج تیتانیوم روش کرول است.

امروزه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و ایمپلنتها رنج وسیعی از فلزات را برای انتخاب ارائه می‌دهند. درک تفاوت این مواد و امکاناتی که هر کدام از آنها ارائه میدهند به طراحان آزادی عمل زیادی برای انتخاب گرید یا آلیاژی که مناسب‌ترین گزینه برای هر کاربرد است را میدهد.

تیتانیوم به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی، به طور گسترده در محیط‌های دریایی که نرخ خوردگی بسیار بالاست کاربرد دارد.

فصل هفتم
الوود هاینس 
جمشید تاتا
آگوست برینل 

123
   
     
 
دفتر مرکزی : تهران ، سعادت آباد ، خیابان سرو غربی ، ساختمان نگار ( پلاک 104 ) ، واحد 59 ،  تلفن : 02122361054 / 02122361053 / فکس : 22095101
انبار و فروشگاه : تهران ، کیلومتر چهار جاده قدیم تهران - کرج ، مرکز تجارت استیل ایران ،  پلاک 171 ، تلفن : 66395293 - 021
ایمیل: info@metaliom.com

 
     
 
industrial.alloysco